Video stiri:

Marius Copil a pierdut prima finala ATP a carierei

12 Februarie 2018
92 Vizualizari | 0 Comentarii
Marius Copil (27 de ani, 93 ATP) a pierdut prima finala ATP a carierei, fiind invins in ultimul act de la Sofia de bosniacul Mirza Basici (26 de ani, 129 ATP). Romanul a pierdut in trei seturi un meci extrem de disputat, scor 6-7(8), 7-6(4), 4-6, dupa doua ore si 21 de minute de joc. Copil a inceput mai greu partida, iar Basici a dictat ritmul jocului in startul primului set. Bosniacul a facut rapid break, a condus cu 2-1, dar Copil a recuperat la 4-5, a egalat la 5, si a trimis ulterior mansa in tie-break. Acolo, Copil a condus cu 4-1, dar nu a reusit sa-si mentina avantajul. Basici a fost mai inspirat in punctele importante si si-a adjudecat tie-break-ul la 6. Romanul a inceput in forta setul secund, a facut break si si-a mentinut avantajul pana la 5-4. Acolo, Copil a ratat o minge de set, iar Basici a facut re-break. La fel ca in prima mansa, setul secund s-a dus la tie-break, unde Copil nu a mai facut greselile din primul set: romanul a fost constant la serviciu, pe care si l-a pierdut o singura data, si a castigat tie-break-ul la 4. Decisivul a fost unul dramatic. Copil si Basici au mers cap la cap pana la 4-4, dar bosniacul a reusit un game excelent si a trecut in avantaj. Basici a inchis meciul fara probleme, iar visul lui Marius Copil de a cuceri un prim titlu ATP mai asteapta!